32,876
35,174

Combofix Nedir? Combofix Nasıl Kullanılır?


Combofix Nedir?

Combofix, en ünlü malware yazılımlarını tespit edip bilgisayardan kaldırma işlemini yapan programlardan bir tanesidir. Hızlı çalışması ve yüksek oranda kötü içerikli yazılımları kaldırması ile oldukça kullanışlıdır.
Combofix Windows 10 sürümünde dahi çalışabilen bir programdır. Combofix’i çalıştırdıktan sonra kesin olarak çöp kutunuz, temp dosyalarınız ve geçici internet dosyalarınızı silecektir. Bu yüzden bunlardan işinize yarayanlar varsa mutlaka yedeklemelisiniz.

Combofix Nasıl Kullanılır?

Combofix’i isterseniz kendi sitesinden isterseniz de herhangi bir siteden indirebilirsiniz. Ancak combofix indirirken hedef klasör çok önemlidir. Programı mutlaka masaüstüne indirmelisiniz. Eğer indirilen hedef klasör farklıysa da indirdikten sonra masaüstüne taşımalısınız. Bu adımı atlayanlar olursa bazı sorunlarla karşılaşabilirler.

Combofix indirdikten sonra masaüstüne aldınız ardından yapmanız gereken anti virüs programlarından çıkış yapmalısınız. Eğer güvenlik duvarınız açıksa kapalı konuma getirmelisiniz. Arka planda herhangi bir pencere açık bırakmamalısınız.

Artık Combofix kullanmaya başlayabiliriz. Combofix simgesine iki defa tıklayalım. Combofix dijital imzalı bir program değildir. Bu yüzden böyle bir ekran alırsınız.

Çalıştır demeniz gerekiyor. Ardından herkesin gördüğü ama kimsenin okumadığı o uyarıların olduğu ekranda I agree (kabul ediyorum) dedikten sonra resimde ki gibi bir mavi ekran karşınıza gelecektir.

Combofix bu aşama kendisini çalıştırmaya hazırlamaktadır. Birkaç saniye bekleyin ardından Combofix geri yükleme noktası oluşturacak ve kendisi de kayıt defterinin bir kopyasını alacaktır. Bu sayede bir sorun olduğunda tekrar geri dönebilecektir.
Bu işlem sırasında internet bağlantınız olması gerektiğini unutmalısınız. Combofix yedeğinizi alınca size 2 defa daha soru soracaktır. İkisinde de kabul edin ve geçin.
Combofix internet bağlantısını bu noktadan sonra kapatabilir bu konuda korkmayın, tarama bittiğinde tekrardan kendisi açacaktır.
İşlem başladığında mümkün olduğu kadar bilgisayarınızı kullanmamaya çalışın. Aşağıda ki gibi tarama başlayacak ve birçok mavi ekranda yazı göreceksiniz.

Combofix çalışmasını tamamladıktan sonra size aşağıda ki gibi bir not defteri ekranı sunacaktır. Bu not defterine bulup ancak kaldıramadığı zararlı yazılımları da sizlere rapor etmiştir. Sizler eğer bu rapordan anlamıyorsanız bu tarz işlerden anlayan birinden yardım alabilirsiniz.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.