32,046
34,611

Seçiminizi Daraltın

Marka

Fiyat Aralığı

Sadece

Marka

İşlemci Modeli

İşlemci Serisi

Frekans Hızı (GHz)

Maksimum Frekans Hızı (GHz)

Çekirdek Sayısı

Soket

Hyper-Threading

Dahili Grafik

Önbellek (MB)

Üretim Teknolojisi (nm)

Güç Tüketimi (W)

Uyumlu Soket

Soğutucu

aynigun_ucretsiz_kargo
Liste Şeklinde Göster Katalog Şeklinde Göster
17.589,00 TL
11.459,00 TL
28.179,00 TL
20.949,00 TL
15.499,00 TL
26.169,00 TL
27.179,00 TL
15.509,00 TL
25.159,00 TL
5.599,00 TL
24.049,00 TL
9.379,00 TL
10.789,00 TL
5.279,00 TL
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Fiyat Sorunuz
Fiyat Sorunuz
Fiyat Sorunuz
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Fiyat Sorunuz
Fiyat Sorunuz
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Fiyat Sorunuz
Bu kategoride toplam 30 ürün listeleniyor.
  • Sayfa :
  • 1

İntel işlemci Teknolojisini Sepetist ile Uygun Fiyata Satın Alın

Teknoloji geliştikçe ve hayatımıza daha fazla entegre oldukça hepimiz ister istemez akıllı cihazların çalışma mantığı ve prensipleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyoruz. Bir cihazın parçalarının ne işe yaradığı ve en iyisinin hangisi olduğunu bilmek satın alma aşamasında içimizin daha fazla rahat etmesini sağlayacaktır. Bu kategorimiz içerisinde yer alan işlemci ise teknolojik cihazların temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Bu nedenle ilk olarak işlemci nedir? Sorusunun yanıtını vererek başlayalım.

İşlemci Nedir?

İşlemciler teknolojik cihazların en temel parçası olarak bilinir ve bunun içinde kritik öneme sahiptir. Diğer donanım parçalarıyla çalışabilen işlemciler belli bir mantık ve matematik hesaplaması yaparak aldığı komutları yorumlayıp uygulayabilen tümleşik devreye verilen isimdir.
Peki, teknolojik cihazlar içinde bulunan işlemci ne işe yarar?

İşlemci Ne İşe Yarar?

İşlemcilerin temel mantığı yukarıda da belirttiğimiz gibi komut alıp bunları yorumlamak ve uygulamaktır. Ancak bu işlemler yapılırken ciddi bir hesaplama yapılır ve hata payı ortadan kaldırılır. İşlemciler asıl talimatlarını RAM’den alırlar. Aldıkları komutları çözerek yürütmede çok hızlı hareket ederler. İşlemciler komutlarını tek bir yerden almazlar, bunun için gelen komuları bellek üzerinde birkaç kümeye ayırır ve sonra bu küme içerisinde sıralamaya koyarak komutu yerine getirmeye çalışır.

İşlemci Fiyatları

İntel İşlemci fiyatları kaçıncı nesil olduğuna göre değişir. Teknoloji geliştikçe işlemcilerde geliştirilmeye devam etmiştir.  Bugün kullandığımız 11. Nesil işlemciler şu anda en çok satan ve en iyiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle satın alacağınız işlemcinin kaçıncı nesil olduğuna bakıp fiyat belirlemesini ona göre yapabilirsiniz. i7 işlemci fiyatları ile i5 işlemci fiyatları birbirinin aynısı olmayacağı gibi göstereceği performansta yine aynı olmayacaktır.
İşlemci seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli kural fiyattan ziyade kaçıncı nesil olduğudur. Aşağıda işlemcide nesil farkının avantajları nelerdir? Detaylıca anlatılmıştır.
Çıkan her yeni işlemciyle birlikte nanometrede azalma yaşanır. İşlemcideki nanometre azaldıkça ısıda düşürülmüş olduğundan performans daha fazla yükselecektir. İşlemcideki bu özellik güçlendikçe beraberinde güç tüketimi de tasarruf sağlama noktasına gelir.
İşlemci seçiminde nesiller arasındaki farkı bilmekte çok önemlidir. 8 ile 9 nesil arasındaki fark 5. Nesil ile 10.nesil arasındaki farktan çok daha azdır. Son çıkan nesil bir önceki nesile göre daha iyi performans sergiler. O zaman bir kıyaslama yaparsak şu anda kullanılan 11.nesil işlemci profesyonel anlamda çok daha iyidir.  Standart bilgisayar kullanıcıları için işlemciler arasındaki farklı çok şey ifade etmiyor olabilir, ancak bilgisayarı iş için ya da oyun için kullananlar bu farklı çok ciddi ayırt edebilirler. 10. Nesil Intel i7 gibi teknolojilerle desteklenmiş olan bilgisayar modellerimizi sitemizden inceleyebilirsiniz.

En İyi İşlemci

İşlemcileri bir bilgisayarın ana beyni olarak kabul ettiğimiz için bilgisayar alırken ya da işlemci satın alırken en iyi işlemci sahibi olmak çok önemlidir. Şu an için performansları açısından konuşacak olursak yüksek rekabetin yaşandığı AMD ve Intel kozlarını paylaşıyorlar. Bu iki markaya ait işlemcilerden herhangi birini satın almak işinizi görecektir. Ancak bu markalarında kendi içinde farklı işlemcileri bulunduğundan en iyisi bir anlamda sizin ihtiyaç duyduğunuzla alakalıdır.

İşlemci Macunu

İşlemci macunu termal macun olarak da geçer. Bu macunun görevi ise işlemcinin aşırı ısınmasını önleyerek performansının daha yüksek olmasını sağlamaktır. Termal macunlar işlemci soğutucusundan ısı iletimini sağlamak için kullanılır. İşlemci ile işlemcinin soğutucusu arasına sürüldükten sonra ısı iletişimini artırır ve işlemcinin daha fazla ısınarak yanmasının önüne geçer. Bu da para vererek satın aldığınız yeni bir işlemcinin çöpe gitmemesini sağlar.
İşlemcilerin aşırı ısınmasını önlemek amacıyla soğutucular kullanılmaktadır. Bu soğutucular her ne kadar yüksek teknolojiye sahip olsalarda yüzeyi ile arasında boşluk kalır. Bu da işlemcinin ısınarak yanmasına neden olur. Bu sorunun engellenmesini sağlamak amacıyla kullanılan işlemci macunları buradaki hava boşluğunun kapatılmasını ve ısıyı direkt olarak işlemciye aktarmasını sağlar. Termal macunun doğru bir şekilde sürülmesi işlemci sağlığının korunması açısından önemlidir.

İşlemci Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

İşlemci sıcaklığı ölçme için yazılımı yüklemek ve sonrasında değerleri takip etmek gerekir. Bu işi yapabilen ise teknik servislerdir. Teknik servisler kendilerinde bulunan özel yazılımlar sayesinde bu işlemi gerçekleştirebilir. Eğer ileri düzey kullanıcı olmak istiyorsanız işlemci sıcaklığı kaç olmalı? Bu sorunun yanıtını mutlaka bilmeniz gerekir. Bu sayede işlemcinizin sağlık durumunu da kontrol etmiş olursunuz.

Laptop İşlemci

İşlemciler masaüstü bilgisayarlar için önemliyken dizüstü bilgisayarlar içinde aynı öneme sahiptir. Piyasada birçok markaya ait laptop işlemci satışı yapılmaktadır. Laptopun kalbi olan işlemci aynı zamanda laptop hızını da belirler. Benim için hangisi en iyisi diyorsanız bu durumda i5 işlemci laptop, i5 3470 işlemci seçeneklerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Satın alacağın laptopun işlemcisi Intel mi yoksa AMD mi olmalı?

Dünya geneline baktığımızda iki farklı işlemci bulunuyor. Bunlar INTEL ve AMD. Tüketiciler açısından baktığımızda % 70’i intel işlemci tercih ediyor. Bu da satın alacağınız işlemci hakkında size azda olsa fikir verebiliyor. Örneğin: Windows 11 destekleyen işlemciler hem intel’de hem de AMD’de vardır.
İntel işlemci satın alınmak isteniyor ve intel işlemci sıralaması nasıl merak ediyorsanız aşağıdaki gibi belirtebiliriz. Ancak işlemcilerin kendi içinde de model farkı olduğu için farklılaşabilir. Örneğin i9 işlemcilerin her nesli aynı diyemeyiz.
i3 işlemci
i5 işlemci
i7 işlemci
i9 işlemci

İşlemcilerin Görevleri Nedir?

Bilgisayar birimleri ve bu birimler arasındaki veri akışını kontrol eden, işleyen ve verilen görevi yerine getirir.

Kaç tane işlemci markası vardır?

İşlemci üreten iki tane marka vardır. Bunlardan biri INTEL diğeri ise AMD’dir.

En iyi oyun işlemcileri hangisidir?

1. Intel Core i5-11600K
2. AMD Ryzen 9 5950X
3. AMD Ryzen 9 5900X
4. Intel Core i5-11400
5. AMD Ryzen 3 3300X
6. AMD Ryzen 5 3400G

Hangisinin CPU Oyun Performansı daha iyi?

Intel’in oyun performansının sarsılmaz olduğunu söyleyebiliriz.

Pc'de Termal Macun olmazsa ne olur?

Isı değeri yükselir ve kendi kendini ısıdan dolayı kapatabilir. Yüksek ısıda CPU yanabilir.
 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.