18,74
19,739

Twitter Hakkında 10 Bilinmeyen Şey

Twitter, ayda en az bir kez giriş yapan 500 milyondan fazla aktif kullanıcıyla en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Pek çok kullanıcı, Twitter’la ilgili 280 karakterlik tweet sınırı gibi temel bilgileri bilse de, çoğu insanın daha önce duymadığı pek çok ilginç gerçek vardır. İster şaşırtıcı istatistikler isterse bu sosyal medya platformunun nasıl oluşturulduğuna dair eğlenceli gerçekler olsun, Twitter hakkında 10 bilinmeyen gerçeği burada bulabilirsiniz.

Dakikada 500.000 Tweet Atılıyor

Twitter'da her dakika ortalama 500.000 yeni tweet atılıyor. Bu, günde 1 milyardan fazla tweet'e eşit geliyor. Büyük bir miktar gibi görünse de, Facebook'un dakikada ortalama 5 milyon yeni yayını var. Bu, Twitter'ın neredeyse 10 katı.

Twitter mı ? FriendStalker mı?

Twitter kesinlikle arkadaşlarınızı ve ünlüleri gönderilerinde gezinerek ve ne hakkında konuştuklarını görerek "takip etmenize" izin verirken, sonunda "FriendStalker" adını kazanmış olsaydı tamamen farklı bir marka olabilirdi. İsim, Twitter'ın kurucularından biri olan Evan Williams tarafından önerilmişti. Başka bir kurucu ortak olan Noah Glass, daha sonra "Twitch" e benzer kelimeler için bir sözlük aramaya başladı ve Twitter ile karşılaştı.

Papa’yı Twitter’da Takip Ederseniz Daha İyi Bir İnsan Olursunuz

Vatikan ve Katolik Kilisesi, arafta geçirdiğiniz zamanı azaltmak ve daha iyi bir insan olmak için yapabileceğiniz birçok şey olduğunu iddia ediyor. Bu, başkalarına yardım etmeyi, fakirlere vermeyi ve günlük dua etmekten öteye gitmezdi. Ancak 2013'te Vatikan, bunu başarmanın bir başka yolunun Papa'yı takip etmek ve Twitter'da Katolik Dünya Gençlik Günü gibi canlı etkinlikleri takip etmek olduğunu duyurdu. 

Hashtag İlk Olarak 2007’de Tanıtıldı

Chris Messina, ünlü hashtag'i dijital dünyamıza tanıtan kişidir. Hashtag'ler, kullanıcıların belirli bir tema veya konuya bağlanmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve genellikle etkinlikler ve konferanslar sırasında insanların aynı şeyle ilgili gönderileri bulmalarına yardımcı olmak için kullanılır. İlk başta, hashtag'in internet kullanıcıları arasında popüler olup olmayacağı konusunda şüpheler vardı, çünkü çok teknik ve "asosyal" göründü. Bununla birlikte, herhangi bir sosyal medya kullanıcısının bildiği gibi, hashtag'ler artık dünya çapında Facebook, Snapchat, Instagram ve reklam materyallerine yayıldı. Chris Messina hashtag fikrinin patentini alabilir ve ondan büyük miktarda para kazanabilirdi. Bununla birlikte, fikrin daha çabuk anlaşılması için insanların onu özgürce kullanabilmelerini sağlamakla daha çok ilgileniyordu.

Amerikan Kongre Kütüphanesi Tüm Tweetleri Arşivlerdi

Amerika Kongre Kütüphanesi, 2010 yılında tüm tweet'leri arşivlemeye başladı. Ancak 2017 yılında arşivlenen tweetler ile daha seçici olmaya başlayacağını duyurdu. Bu karar kısmen atılan tweet sayısındaki artıştan kaynaklanıyordu. Bu nedenle Kütüphane, Amerikan halkının çıkarına ve yararına olacak sadece belirli tweet'leri saklamaya karar verdi.

Ünlü Twitter Kuşunun Adı Larry

Twitter'ı düzenli olarak kullanan kişiler bile mavi kuşun adının Larry olduğunu bilmeyebilir. Twitter’ın başlangıcı 2006’da olmasına rağmen, Larry’nin adı 2012’nin başlarına kadar doğrulanmadı. İnsanlar kuş Larry'nin bir adı olup olmadığı konusunda sorgulayıp spekülasyon yaparken, Twitter yöneticisi Ryan Sarver tarafından bir tweet ile doğrulandı.

Katy Perry En Çok Twitter Takipçisine Sahip

Justin Bieber, Barack Obama ve Taylor Swift'in hepsi milyonlarca takipçiye sahip ve en popüler 5 Twitter hesabıyla oradalar. Ancak 2019 itibariyle tacı üstlenen kişi Katy Perry. Katy Perry, Twitter'a 2009 yılında katıldı ve 2019 itibariyle 107 milyon takipçiye sahip. Bununla birlikte, birçok kişi, ünlü takipçilerin büyük bir yüzdesinin genellikle sahte hesaplar olduğunu ve Justin Bieber'ın takipçilerinin yalnızca% 50 gerçek hesaplar olduğu düşünüldüğünü belirtti. Gerçek ve sahte hesap meselesinin yanı sıra Twitter'da ünlüleri takip eden pek çok kullanıcı çok aktif değil ya da Twitter'ı tamamen kullanmayı bıraktı.

İlk Tweet 21 Mart 2006’da Yayınlandı

Twitter’ın kurucu ortaklarından Jack Dorsey, Twitter’a herhangi bir şey gönderen ilk kişiydi. O günlerde, kurucular, ünlü harfleri kaldırma ve kelimeyi kısaltma yönünde 2000'lerin başındaki trendi izleyerek ona "twttr" diyorlardı. Jack Dorsey ilk tweet'i 21:50'de attı ve "twttr'imi kuruyorum" yazıyordu.

Twitter’ın İlk Günlerinde Kurucularda Sorun Yaşadı

2007'de Twitter büyük bir büyüme yaşamaya başladı ve iletişim ve medya ekibi, kullanımı en üst düzeye çıkarmak ve daha fazla kişinin kaydolmasını sağlamak için popüler konferans ve etkinliklerden yararlanacaktı. 2007'deki bir konferansta, Twitter'da günde yaklaşık 60.000 tweet atılıyordu ve bu, o sırada sunucuların işlemesi için çok fazla veri olduğunu kanıtladı. "Fail Whale (Başarısız Balina)", sunucular aşırı yüklendiğinde ekranda gösterilen sayfaya verilen addı. Bu, Twitter kuşu Larry'nin temsilcisi olan sekiz küçük kuş tarafından ağda sudan çekilen bir balinanın çizgi film görüntüsüydü.

Tüm Zamanların En Çok Retweetlenen Tweet’i

Mart 2014'te Oscar'da Ellen DeGeneres, şimdiye kadar en çok retweetlenen tweet olan bir selfie çekti. Ellen yayınladığında twitterın hedeflerinden biri oldu ve üç milyonun üzerinde retweet almayı başardı. Özçekimde diğer ünlüler Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Brad Pitt ve diğer birkaç film ve TV yıldızı vardı. Son derece popüler bir tweet olmasının yanı sıra tüm zamanların en ikonik özçekimlerinden biri haline geldi ve birçok kişi bunu sosyal medyada kendi özçekimleriyle çoğaltmaya çalıştı.

 

23.08.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.