27,45
29,048

Sosyal Medya Hesapları Nasıl Silinir Ve Dondurulur?

Günümüz dünyasında karşılıklı iletişimin en önemli uygulamalarından bir tanesi sosyal medya kullanımıdır. Özellikle genç kuşakların favorisi olan sosyal medya kullanımı, zaman zaman gençlerin yaşadıkları bunalım ve korkuların etkisiyle, gençleri sosyal medyadan uzaklaşmaya sevk etmektedir. Gençlerin sosyal medyadan uzaklaşmasını sağlayan araçlar da sosyal medya hesaplarının silinmesi ve dondurulmasıdır.
Baktığımız zaman bütün gençlerin kullandığı sosyal medya hesaplarının başında Facebook, Twitter, İnstagram, Vine, Foursquare gibi sosyal medya platformları gelmektedir. Bu platformlar en iyi sosyal medya platformlarıdır. Ancak dikkatli kullanılmadı mı, insanın psikolojik sağlığına manevi dünyasına kadar etki yapan tahribatlar görülmektedir. 

Silme Ve Dondurulma İşlemi

Peki sosyal medya hesapları nasıl silinir ve dondurulur? Bütün sosyal medya hesaplarının küçük farklarla silme ve dondurma işlemleri aynıdır. Genel olarak sosyal medya hesaplarının dondurma işlemi; sosyal medya hesaplarının Ayarlar bölümünden Hesap Ayarlarına girerek, Hesabını Dondur işleminden, kullanıcının neden dondurmak istediğinin sebebi sorulduktan sonra, ya belirli bir süreliğine ya da kullanıcının inisiyatifine göre sosyal medya hesabı dondurulur.
Bazı zamanlarda da gençler ruhi, psikolojik bunalımlara girerek ya da sosyal medya hesaplarında yaşadıkları tatsız olaylar dolayısıyla sahip oldukları sosyal medya hesapalrını tamamen kapamak isterler. Yine sosyal medya hesaplarının Ayarlar bölümünden kullanıcılar Hesabını Silme sekmesine tıklayarak, hesabının silme nedenlerini açıklayarak hesaplarının silinme işlemini yaparlar. 7-14 gün arasındaki sürenin sonunda hesaplarını kapatmak isteyen kullanıcıların hesapları süresiz olarak kapanır.
Belirtmiş olduğumuz gibi kullanıcıların sosyal medya hesaplarını dondurma ve silme işlemlerini yaparlarken, sosyal medya platformlarının bu işlemleri yapma sürecinde bazı küçük farklar olduğunu belirtmiştik. Örneğin; Facebook'ta gerçekleşen bu işlemler yukarıda anlatılanların aynısıdır. Ancak İnstagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarlarında silme ya da dondurma işlemleri hesabın silinmesi olarak algılandığı için bu platformlarda kullanıcı hesaplarının dondurulması, kullanıcı hesabının silinmesi ile aynı işlemdir. Diğer sosyal medya platformlarında yapılan bu işlemler daha farklıdır.

Sosyal Medya Hesaplarının Silinmesinin Ve Dondurulmasının Sonuçları

Kullanıcılar işlerinin yoğunluğu veya psikolojik sebepler gibi çeşitli nedenlerden dolayı sosyal medya hesaplarını donduruyorlar ya da siliyorlar. Bu işlemlerin sonucunda kullanıcılar bir çeşit kendilerini sosyal medyasız hayata alıştırıyorlar. Bu bir açıdan iyi bir durum, asosyal olma açısından da eleştirilecek bir durumdur. 
Bundan dolayı sosyal medya kullanıcıları bu işlemleri yaparlarken, bu işlemlerin yaratacağı dezavantajları düşünüp buna göre kapatma yoluna gitmeliler.
 

09.08.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.