19,446
21,204

Seçiminizi Daraltın

Marka

Fiyat Aralığı

Sadece

aynigun_ucretsiz_kargo
Liste Şeklinde Göster Katalog Şeklinde Göster
849,00 TL
Bu kategoride toplam 1 ürün listeleniyor.
  • Sayfa :
  • 1
Bir bilgisayarın en önemli donanımları arasında bulunan optik sürücüler, depolama ürünlerinin çoğalmasına karşın yazılım disk ile gelmiş olduğundan dolayı halen kullanılan önemli parçaların başında gelmektedir. Optik sürücü sayesinde film, dizi, oyun ve müzik gibi eğlence amaçlı faaliyetlerde bulunulabilir. Masaüstü bilgisayarlarda halen bulunan ancak bazı laptoplarda bulunmayan optik sürücüler hakkında daha fazla bilgi almak ve optik sürücü modellerini sitemizden inceleyebilirsiniz.

Optik Sürücü Nedir?

Optik sürücüler CD, VCD, DVD ve BD gibi disklerden verilerin alınıp kopyalanmasını çoğaltılmasını ya da depolanmasını sağlar. Disklerden alınan verilerin bilgisayara aktarılmasını sağlayan sürücüler dahili bellek desteği olmadan da kullanılabilirler. Optik sürücüler pek çok cihazda yer almaktadır. Optik disk sürücüler verileri okumak ve yazmak için lazer teknolojisine ihtiyaç duyar. Optik sürücü kutusu ise lazer içerisinde bulunan ışınların görünmesini sağlayarak elektromanyetik dalgalar oluşturur.

 Optik Sürücü Ne İşe Yarar?

Optik sürücüler ilk üretilmeye başladığında yalnızca disk içerisindeki verileri okuyabiliyordu, ancak daha sonrasonda hem okuma hem de yazma özelliğine sahip hale getirildi. En son üretilen sürücü modeli olan BlueRay ise özellikle oyun ve film için oldukça ideal parçalardır.

Optik Sürücü Modelleri Ve Fiyatları

Optik sürücülerin hitap ettiği pek çok kişi vardır. Yani standart kullanıcılarda profesyonel içerik hazırlayanlarda optik sürücüye sahip olması gerekiyor. Bu da üretilen optik sürücü modellerinin performansı etkileyecek ve ihtiyacı karşılayacak özelliklere sahip olmasını gerektirir. Piyasada farklı markalara ait pek çok optik sürücü bulunmaktadır. İnternet sitemizde yer alan optik sürücüler ise herkesin ihtiyacına uyacak şekilde dizayn edilmiştir.
Optik sürücü fiyatlarını belirleyen marka, model ve ürünün ekstra özellikleridir. Sitemizde herkesin ihtiyacına uygun olan modelleri bulabilmek ve uygun fiyata sayın almak mümkün.  Optik sürücü satın alırken ihtiyaca uygun olması önemli olduğu kadar bilgisayarın diğer donanımlarıyla da uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer bilgisayar BluRay kullanılmasını engellemiyorsa bu durumda tercih edilebilir.

Optik Sürücü Markaları

Optik sürücüler model olarak farklılaşırken marka olarak da çeşitlendirilmiştir. Piyasada satışı yapılan optik sürücü markaları ise şu şekildedir:  LG, Asus, Pioneer, S-Link ve Apple
Markalar beraberinde modellerini de yenilerken aynı zamanda kullanıcılar içinde farklı fiyat ve performans alternatifi de ortaya çıkmıştır.

Asus Marka Optik Sürücü Modelleri

Asus optik sunuucularını yazıcı işlevi olarak da kullanmaktadır. Markanın android cihazlar için verileri yedekleme desteği de bulunuyor. İçinde bulunduğu sistem olan M-Disc ve e-Green desteği ile android  cihazın veri yedeklemesini gerçekleştirerek depolama sorununun ortadan kaldırılmasını sağlamıştır. Güvenlik önlemlerinin benzerlerine göre daha yükseltilmiş olduğu Asus optik sürücüler dahili optik sürücü ve DVD yazma hızıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Optik Sürücü Türleri Ve İşlevleri

Optik sürücü türleri ve işlevleri gelecekte kullanılacak olan sürücüyle çalışmayı sağlayabilmesi ile belirlenir. Optik sürücünün daha yakından anlaşılabilmesi için önce türü ve bu türlerin yetenekleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.
CD sürücüleri: CD - sürücü, optik diskleri okumak için en yaygın cihaz olarak kabul edilir ve şu şekildedir: CD-ROM, CD  
CD-RW - tıpkı CD-ROM gibi, bir diskten bilgi okuma yeteneğine sahiptir, ancak okumaya ek olarak, bu tür aygıtlar da yazabilir.
1 - 
Harici optik sürücü nedir?
Laptop, AIO ve masaüstü bilgisayarlarda bulunan optik sürücüler, optik disklerden alınan verilerin bilgisayara aktarılmasını veya sürücü aracılığı ile okunabilmesini sağlar. Veriler CD'den bilgisayara taşınabileceği gibi herhangi bir dâhili bellek desteği olmadan da kullanılabilir.
2 - 
Blu ray ne işe yarar?
Blu-ray Disc (BD), genellikle basitçe Blu-ray olarak bilinen, bir sayısal optik disk depolama biçimidir. DVD formatının yerini alması için birkaç saatlik yüksek çözünürlüklü (HDTV 720p ve 1080p) ve ultra yüksek çözünürlüklü (2160p) videoyu depolayabilecek şekilde tasarlanmıştır.
3 - 
Blu-ray film farkı nedir?
Blu-ray, CD ve DVD gibi bir optik disk formatıdır. Yüksek çözünürlüklü (HD) video kaydetmek ve oynatmak ve büyük miktarlarda veri depolamak için geliştirilmiştir.
 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.