18,764
19,738

Kripto Para Borsası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?


Sanal paralar bu aralar oldukça gündemi meşgul etmektedir. Özellikle Bitcoin, Litcoin,Altcoin ve Ethereum başta olmak üzere. Haber başlıklarında Bitcoin zengini manşetlerini görüpte kripto para piyasasını merak edip araştıranlar, oldukça büyük bir kesime sahip. Bunu bir balon olarak değerlendirenler, bu kavramı detayıyla öğrenip para yatırmak isteyenler, fakat tereddütte kalıp da adım atmayan seyirci insanların oluşturduğu topluluk hiç de azımsanacak bir sayıda değildir. Eğer siz de bu toplulukta yer alıyorsanız, gelin hep beraber önce Kripto Para kavramını, daha sonra da piyasadaki birimleri tanıyalım. Böylelikle daha detaylı bir bilgiye sahip olarak atacağınız adımı net saptayabilirsiniz.
 

Kripto Ve Kripto Para Kavramı Ne Demek?

Kripto kelimesi kriptoloji kavramından gelmektedir. Genel olarak bir şifreleme ağıdır da denilebilir.Bilgilerin içerildiği verilerin belirli bir matematiksel sistem ile şifrelenmesi, bu şifrelenen bilgilerin güvenli bir ağ sistemiyle alıcıya taşınması ve alınan şifreli verilerin alıcıda çözümlenerek kullanılması kriptoloji kavramı ile açıklanmaktadır. Kripto para ise sanal para demektir. Şu şekilde, dijital ortamlarda değer bulan ve işlem gören bir para birimidir. Diğer paralar gibi hükümetlere veya belli bankalara bağlı değildir. Bu demek değildir ki güvensiz bir sisteme sahip! Aksine güvenilirdir. Şifrenizi kimsseyle paylaşmadığınız takdirde herhangi bir sorunla karşılaşma şansınız oldukça düşüktür.

Sanal parada düşünülen tek sıkıntı, ne olacağını kestirememek. 2015 yılının başlarında ilk sanal para birimi olan Bitcoin 300 dolar seviyelerinde iken 2022 yılında 20 bin dolara yükselmiştir.  Bu dengesiz değişimden ötürü yatırım düşünen kesimin büyük bir çoğunluğu tereddüte düşerek güvensiz olduğunu düşünmektedir. Oysaki sanal para borsa veya diğer para birimleri ile karıştırılmamalıdır. Borsa kurları, dünya üzerinde kabul görmüş para birimleri ile gerçekleşir. Ve bu para birimleri ile beraber hükümetler tarafından yönetilir. Her hükümet kendi bünyesinde barındırdığı merkez bankalar aracılığıyla istediği kadar para basarak enflayonu ve borsayı etkileyerek yönetebilir. Fakat sanal para,bunlardan ayrı olarak ne bir banka tarafından yönetilir ne de bir hükümet tarafından. Buda onun güvenilir oluşunu sabit kılmaktadır şimdilik.

Kripto Parayı Geçerli Kılan Ülkeler;

Aslında bizler farkında olmadan sanal para kullanıyoruz. Kullandığımız kredi kartları, banka kartları, mobil bankacılık gibi işlemler aracılığı ile işlem yapıyor ve paramızı kullanabiliyoruz. İşte kripto paralarda da işleyen mantık budur. Tamamen dijital ağ üzerinde kullanılan bir paradır. Birkaç ülke hariç, resmen kullanımı ve uluslararası bir kitlesi bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Estonya, Kanada, Danimarka ,İspanya, Birleşik Kraliyet, Avusturalya, Finlandiya, İsveç, Hollanda, Güney Kore gibi ülkelerde kabul görmüş ve geçerliliği bulunmaktadır. Hatta bu ülkelerin çoğo, kendi sanal parasını üreterek piyasada yer edinmek istemektedir.

Sanal paraları onaylayan dışında onaylamayan ülkeler de bulunmaktadır. Bolivya, Bangladeş, Nepal, Çin, Ekvator, Kırgızistan, ve bunlara ek olarak Endonezya. Bu ülkeler tam bir bitcoin karşıtıdırlar. Bunun da asıl nedeni, herhangi bir düzenlemeye tabi tutulmamış olması, kripto mafyalarının türemesi, sanal parayla uyuşturucu alışverişlerinin olması gibi nedenlerdir. Korku duyulan bu nedenler Nepal gibi ülkelerde hapse kadar giden cezalandırmalarla caydırılmaya çalışılmaktadır. Hatta iki Nepal vatandaşı, kripto para işletme suçundan yargılanmış ve cezalandırılmıştır. Evet sempati duyulmuyor ve yasak uygulanarak engellenmeye çalışılıyor fakat, gerekli düzenlemeler oluşturulursa tarafsız olan, hatta karşı çıkan çoğu ülke, sanal parayla ilgili olarak verilen karar ve düzenlemeleri tekrar gözden geçirebileceklerini belirtmişlerdir.

Kripto Paraya Nasıl Yatırım Yapılır? Nasıl Para Kazanılır?

Kripto para, gelişen teknoloji ile zamanla çağımızda yer edinebilecek geniş bir yelpazeye sahiptir. Dolar, euro ve altından sonra dördüncü sıraya geçeceğini düşünen ekonomistler, bu konuda oldukça dikkatli olmalarını önermektedir. Tez canlı olmaktan kaçınmalı, yatırım yapılacaksa eğer sürekli takip etmektense belli aralıklarla takip etmeyi önermektedir. Örnek verilecek olursa eğer,diyelim ki bitcoine para yatırdınız ve düşüşe geçti. Hemen moralinizi bozup anaparanıza karışmaya kalkmayın. Sürekli uzun vadede düşünerek para yatıracağınız para birimini önceden araştırın. Araştırma yapmak, verimli bir sürecin geçmesini sağlar. Bu sayede para kazanmanız mümkün olacaktır.Özetlemek gerekirsek eğer bilinçli bir yatırımcı olmanız için bu, ilk koşuldur. Araştırma süreci içinde, yatırım için, kripto paraların değerinin yazıldığı listelerin haftalık analiz raporlarının olduğu iki aylık bir doküman çıkarın.Tablo olarak elinizde bulunsun mutlaka. Örneğin,kullanmış olduğunuz arama motoruna kripto para borsası yazın. Önünüze çıkan listeyi yazdırın. Haftada bir veya iki defa bu çıktıyı elinizde tutun. İki veya üç aylık toplanan bu verileri araştırma sürecinin sonunda inceleyin. Hangi para birimi bütçenize uygun, hangisinden kar elde edebilirsiniz, uzun vadede hangisinin size getirisi vardır gibi sorulara bu şekilde cevap bulabilmeniz mümkündür. Üstelik bu sayede, ekonomideki değişimler ve karşılaşabileceğiniz riskler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak iyi bir traderi takip ederek kişisel ekonomi bloğundan gelişmeleri takip edin. Size sunduğu önerileri mutlaka dinleyin. Trader olan insanlar, borsadaki hareketliliği takip edip bunu tahmin ederek para kazanan kişilerdir. Önce Bloker olarak başlar daha sonra uzmanlaştıkça Trader ünvanı kazanırlar. Bitcoin traderleri bitcin üzerinden, artış veya düşüşü tahmin ederek yaptıkları işlem hareketleri ile para kazanırlar. Bunu sizde yapabilirsiniz. Fakat ekonomi alanında herhangi bir bilgiye sahip olmadan, buna karşı bir ilginiz olmadan buna kalkışmamalısınız. Ama ekonomiye ilginiz var ve bir yerden başlamak istiyorsanız eğer Olymptrade, forex vb gibi trader uygulamalarını indirirerek başlayabilirsiniz. Bu uygulamalarda şans ve bilgi birikimi gerekmektedir. %50 şansınız olan bir oyun gibi düşünün. Uygulama size belli bir bonus vererek sistemi tanımanızı ve nasıl işlem yapmanız gerektiğini göstermektedir. Eğer uygulamayı deneyip sevdiyseniz ve bilginize de güveniyorsanız eğer minimum 10 dolar yatırarak gerçek işlemler yapar ve bu şekilde para kazanabilirsiniz. Hangi para birimiyle işlem yaparsanız, sistem size o para biribiyle ödeme yapar. Sizden sadece tek şey istenir. Tahmin yapmak! Bir süre belirleyerek o süre zarfında seçtiğiniz para biriminin düşüşe mi yoksa yükselişe mi geçeceğini tahmin etmek. Eğer tahmininiz doğruysa bingo..! Hesabınızdaki para artar. Eğer yanlışsa yatırdığınız para yanar. Oldukça zevkli bir oyun olarak düşünebilirsiniz. Tek tavsiyem, ufak paralarla başlayarak bilginizi sınamak ve bu şekilde kaybınızın olmamasını sağlamak.Yada uzunca bir süre size verilen bonus parayla işlem yaparak uygulamayı tanımak. Bu şekilde de kripto paradan kazanç elde etmeniz mümkün.

29.08.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.