27,45
29,048

İnternet Tarayıcı Geçmişi Nasıl Silinir

Bilgisayarımızda kullandığımız Google Chrome gibi tarayıcılar girdiğimiz sayfaları hafızlarına alır ve bir sonraki aramalarda daha hızlı açılması için kayıt eder. Peki girdiğimiz sayfaların geçmişini silmek bize ne kazandırır. Tarayıcı geçmişini silmek bize iki şey kazandırır bir İnternet Tarayıcı daha hızlı hale gelir. İkincisi girdiğimiz siteleri bir başkasının görmesi engellenmiş olur. Ortak bir bilgisayar kullanıyorsak girdiğimiz siteleri bir başkasının görmesini istemeyebiliriz. Bunun için kullandığımız tarayıcının geçmişini temizlemek gerekiyor. Yada kullandığımız tarayıcı aşırı şekilde yavaşlama meydana geldiyse tarayıcı geçmişini silerek tarayıcıyı hızlandırabiliriz.

Hangi amaçla olursa olsun İnternet tarayıcı geçmişi nasıl silinir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Bu yazımızda en çok kullanılan Google Chrome ve Firefox tarayıcılarının geçmişi nasıl silinir detaylı olarak anlatık.

Google Chrome Geçmişi Nasıl Silinir

Google Chrome ülkemizde en çok kullanılan İnternet tarayıcısı peki Google Chrome da girilen siteler veriler nasıl silinir. Google Chrome geçmişi temizlemek için öncelikle tarayıcınızı açın. Sol köşede ki üç noktaya tıklayın. Açılan pencereden Geçmişe tıklayın. Açılan pencereden sağ bölümde “Tarama Verilerini Temize” tıklayın. Buradan “Verileri Temizle” butonuna tıklayarak tüm aram geçmişinizi silmiş olacaksınız. Google Chrome da geçmişi silmek bu kadar basit arkadaşlar.

Firefox Tarayıcı Geçmişi Nasıl Silinir

Bir diğer tarayıcı Firefox tarayıcı da en çok kullanılanlar arasında arkadaşlar Sizde Firefox kullanıyorsanız ve İnternet geçmişinizi silmek istiyorsanız izlemeniz gereken yol çok basit.

İlk adım olarak sağ üst köşede ki üç noktaya tıklıyoruz. Karşımıza çıkan seçeneklerden “Seçenekler” butonuna tıklıyoruz. Firefox ayarlar sayfamız karşımıza çıkacak. Sol tarafta bulunan ” Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza Tarayıcı Temizleme sayfamız çıkacak. Burada biraz aşağı inerseniz karşınıza “Çerezler ve site verileri” kısmını göreceksiniz. Bu seçeneğin hemen karşısında “Verileri Temizle” seçeneklerini göreceksiniz bu seçeneklere tıklayarak Firefox tarayıcının arama geçmişini silebilirsiniz.

Microsoft Edge Tarayıcıda Geçmişi Silmek

Microsoft Edge ile gelen ancak pek kullanılmayan bir tarayıcıdır. Genel olarak Google Chrome ve Firefox gibi tarayıcılar tercih edildiği için kullanıcı sayısı düşüktür. Ancak yinede biz Microsoft Edge İnternet Geçmişi Nasıl silinir kullananlar için anlatacağız. Öncelikle Microsoft Edge Geçmiş sayfasına ulaşmak için klavye de CTRL + H tuşuna basın. Bu tuşlarla geçmiş sayfamız karşımıza gelecek ve İnternet de girdiğimiz sayfalar karşımıza çıkacak. Gelen sayfada sağ tarafında “Geçmişi Temizle” butonu göreceksiniz. Buna tıklayın. Karşınıza gelen ekranda tarama geçmişi ile ilgili seçeneklerin olduğu sayfa gelecek. Bu sayfadan seçenekleri kendinize göre seçtikten sonra İnternet arama geçmişini silebilirsiniz.

Opera Tarayıcının Geçmişini Silme

Opera da son zamanlarda ücretsiz VNP özelliği ile kullanıcıların dikkatini çeken bir İnternet Tarayıcı. Özelikle İnternet de gezinirken kimliğini gizlemek isteyen kullanıcıların tercihi Opera İnternet Tarayıcı oluyor. Opera VNP özelliği sayesinde girdiğiniz konumu gizleme imkanınız oluyor. Ancak yinede İnternet Geçmişini Silmek İsteyen Opera kullanıcıları için bunun nasıl yapılacağını da yazımıza ekledik. Opera Geçmiş Nasıl Silinir diye merak eden arkadaşlar öncelikle CTRL + H tuşlarına aynı anda basarak Opera Geçmiş sayfasına ulaşın.

Bu sayfaya ulaştıktan sonra Sağ üst köşede bulunan “Tarama Verilerini Temizle” butonu tıklayın. Karşınıza gelen sayfada aynen Google Chrome benzer bir geçmişi temizleme yöntemi göreceksiniz. Bu sayfada gerekli ayarları kendinize göre yaptıktan sonra “Verileri Temizle” butonuna tıklayın ve Opera İnternet Geçmişini Temizleyin. Opera tarayıcı için tüm yapmanız gereken bu arkadaşlar.

Evet arkadaşlar bugün sizlere Faydalı Bilgiler kısmında İnternet Tarayıcılarında geçmiş nasıl silinir konusunu anlatmaya çalıştık. Bu bilgileri birçok kullanıcı biliyor olabilir ancak Google Aramalarını nasıl silmek isteyen ancak nasıl yapılacağını bilmeyen kullanıcılar için faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Umarız Google Aramalarını silmek isteyen kullanıcılar için faydalı olmuştur.

09.09.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.