18,74
19,739

İnternet Şifrenizi Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Herhangi bir durumdan dolayı modem şifresi değiştirmek isteyebilirsiniz. Mesela şifrenizin çalınması, izinsiz erişim veya unuttuğunuz şifreniz için değiştirme işlemi yapılmalıdır. Şifre değiştirmek için yapacağız ilk yöntem internet sağlayıcınızın üzerinde bulunan numaradan müşteri hizmetlerini arayarak sistem üzerinde değişim sağlayabilirsiniz. Fakat müşteri hizmetlerine ulaşmak o kadar kolay değildir dakikalarca hatta saatlerce telefon başında beklemeniz gerekebilir. Modem markası fark etmeksizin genellikle hep aynı işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler genellikle ara yüze bağlanıp şifre değiştirme yerel ağ veya kablolu ağ bilgi tercihlerden oluşmaktadır.

Müşteri Hizmetlerine Bağlanmadan Şifre Değiştirmek

Müşteri hizmetlerini armadanda yapabileceğiniz bu işlem için çalışan bir internete ihtiyacınız olacaktır ilk olarak telefondan veya web tarayıcısından modeminizin ara yüzüne erişim sağlamalısınız. Modemin ara yüzüne erişmek için; tüm modemlerin ara yüzünü aynı şekilde bağlanılmaktadır bu arma çubuğuna 192.168.1.1 yazarak modeminizin ara yüzüne ulaşmış olursunuz. Sonrasında kullanıcı adı ve şifre gelecektir.
Bu alana isim ve şifre kısmına Admin - Admin yazarak giriş yapabilirsiniz. Eğer modem şifrenizi değiştirdiniz ve şifreyi hatırlamıyor iseniz modemin arkası da bulunan küçük siyah düğme yanı reset tuşuna 10- 15 saniye basılı tutarak modeminizi resetleyin sonrasında şifreniz Admin olarak resetlenmiş olacaktır. Modem ara yüzüne giriş yaptıktan sonra aslında bulmamız gereken şey şifrenin nereden değiştirildiğidir. Genellikle ön paylaşım kısmında şifreyi değiştirebilirsiniz. Ya da kablosuz ağ ayarlarına giderek şifre değiştirme seçeneğini tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Şifre Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şifrenizin sağlam olması ve kolay çalınmaması ve izinsiz bağlantılar izin verilmemesi için oldukça karışık veya zor olmalarıdır genellikle ilk akla gelen şeylerden kaçınılmalı ve zor şifre denilebilecek şekilde şifrelenmelidir. Zor şifre koymanın yolları;
  • 10 ve üzeri karakterden oluşmalıdır.
  • Küçük Harf kullanılmalıdır
  • Büyük harf kullanılmalıdır
  • Kesinlikle bir veya birden fazla sayı oluşturulmalıdır
  • (. , * / + : ) gibi karakter kullanımı yapılmalıdır.
Bu şekilde oluşturulan şifrelerin kırılması veya çözümlenmesi daha zor olmaktadır sizlerde bu tür şifre kullanarak daha yaratıcı şifreler bulabilir ve izinsiz erişimlerin önünü kesmiş olursunuz.
 

09.08.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.