18,74
19,739

CS: Go Overwatch nedir?

Counter-Strike birçok kişinin çocukluk oyunudur. Bilmeyen yoktur diye tahmin ediyorum. Counter-Strike Global Offensive ile birlikte gelen Overwatch hakkında forumlarda birçok soru görüyorum.

Bu makalemizde Overwatch nedir ve nasıl katılınır onu öğreneceğiz.

CS: Go Overwatch nedir ?

Overwatch’un türkçe anlamı “Gözetleme” demektir. Counter-Strike yani Valve firması Global Offensive sürümüyle birlikte Overwatch adında bir sistem getirdi. Bu sistem ile sizin oyun içinde raporladığınız oyuncular (belli bir rapor sayısı gerekiyor. Bilinen 11!) gözetlemeciler tarafından izlenir.

İzlediği oyunun sonunda bir karar varması istenir. Eğer suçlu bulunur ise Valve sunucularının Rekabetçi bölümlerinden sınırsız olarak uzaklaştırılır.

Gözetlemeci arkadaşlar rapor edilen kişinin 10 dakikalık bir oyununu izleyerek hareketlerine göre anketi doldururlar (anket şıklarını aşağıda açıklayacağız). Şüphelinin yada diğer oyuncuların isimleri, sesli konuşmaları veya yazıları görünmez. Şüpheli “The Suspect” ismiyle görünür ve sadece onu izleyebilirsiniz.

CS: Go Overwatch nasıl olunur ?

CS: Go ‘da Overwatch olmak için birkaç kriter vardır. Yetenek grubunuz, oynama saatiniz ve rekabetçi maç kazanma sayınız ile doğru orantılıdır. Bazı sitelerde tam rakamlar verilmiş olsada tam rakamlar bilinmemektedir.

CS: Go Overwatch olduğumu nasıl anlarım ?

Eğer size overwatch olmaya hak kazandıysanız CS: Go panelinizde aşağıdaki gibi bir bölüm açılacaktır.

Böyle bir bölüm görüyorsanız artık sizde bir Overwatch’sunuz demektir.

Overwatch puanlama sistemi

Yukarıda bahsetmiştik. Şüphelinin oyununu izledikten sonra bir karara varmanız bekleniyor. Oyun sonunda size 4 şıklı bir anket sunulur. Bu suçlar;

  • Büyük Suç: Nişan Desteği
  • Büyük Suç: Görüş Desteği
  • Büyük Suç: Diğer Dış Destekler
  • Küçük Suç: Oyunbozanlık

Eğer kişinin bu suçlardan birini yaptığına kanaat getirdiyseniz işaretleyip “Kararı Bildir” bölümüne tıklayarak kararımızı Valveye gönderiyoruz.

ANCAK! Sadece sizin kararınız ile kişi uzaklaştırılmıyor. Overwatchun kendi içinde de bir puanlama sistemi var.

Overwatch puanlama sistemi nedir?

Sizin izlediğiniz oyunu farklı gözetlemecilerde izliyor. Eğer çoğunluk aynı karara vardıysa kişi Rekabetçi maçlardan sınırsız olarak uzaklaştırılıyor. İşte tam burada verdiğiniz oy çok önemli. Eğer çoğunluğun verdiği karara vardıysanız Overwatch puanınız artacaktır. Ancak tam tersi olduysa azalacaktır.

Eğer sürekli yanlış karar veriyorsanız Overwatch olmakdan bir süre uzaklaştırılabilirsiniz.

Overwatch olmak birşey kazandırır mı?

Overwatch maçlarını izleyerek herhangi birşey kazanmıyorsunuz. Ancak bi karar vermişseniz ve kararınız çoğunlukla aynıysa size bir bildirim geliyor (Bildirim overwatch maçlarının olduğu bölüme gelir) ve o zaman XP alıyorsunuz.

Bol bol Overwatch vakası izleyerek Valveye yardımcı olmanızda fayda var. Çok fazla hileci var ve Overwatch sayesinde günde binlerce hileci banlanmaktadır.

30.08.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.