18,764
19,738

Crack Program Nedir? Zararları Nelerdir?

Programlar özellikle de Windows işletim sistemini kullanmakta olan kişiler tarafından en sık tercih edilen ürünlerdir.  Ürünler diyorum çünkü bilgisayarınıza indirdiğiniz yazılımların neredeyse %90’ı satılıktır. Satılık yazılımları sürekli olarak tercih etmenizdeki en büyük etken oldukça kaliteli olmalarıdır. Sonuçta kalitesiz ürünü kimse satmaya çalışmaz.

Bir program ilk yapıldığında yapımcısı tarafından belirli bir deneme süresi tanımlanmaktadır ve bu deneme süresi bittiği zaman yazılım sizden belirli bir ücret istemektedir. İstenilen ücreti verdiğiniz takdir de o programı uzun süreler boyunca kullanabilirsiniz. İşte işin püf noktası da burası. Siz bir programı satın aldığınız zaman size bir key yani anahtar verilir bu serial olabilir. Bu kod parçasını yazılıma girersiniz ve yazılım artık size ait olur.

Program Nasıl Cracklenir?

Bir program crackleneceği zaman yukarıda da belirttiğim üzere bu serial girilme kısmı bypass edilmektedir. Bypass edilme işlemi bittikten sonra artık o program ücretsiz olarak dağıtılabilir. Bypass etme işlemini de profesyonel cracker’lar yapmaktadır. Unutmayın ki cracker ile hacker ayrı şeylerdir. Cracker’lar yazılımların açıklarından faydalanarak onları kırmayı hedeflemekte olan kişilerdir ve işlerinde de gayet profesyonellerdir.

Cracked yazılımlar kırıldıktan sonra yine cracker tarafından piyasada lakabını ünlendirme amacı ile free yani ücretsiz olarak paylaşılır veya cracker şahıs kendisine bir web site açar ve crack ettiği yazılımları bu web sitesinde paylaşır. Web sitesine bağlanan kişiler de reklamlara tıklayarak cracker kişiye para aktarır.

Cracked Programların Zararları Nelerdir?

Cracked yazılımların zararlarına ve faydalarına gelecek olursak faydaları bildiğiniz üzere paralı olan bir yazılımı ücretsiz olarak kullanıyor olmanızdır. Bir yazılımı ücretsiz olarak kullandığınız takdir de bildiğiniz üzere artık ona para ödemenize gerek yoktur. Ancak zararları da oldukça fazladır.

Örneğin cracker kişi cracklediği yazılımın içerisine kendi virüsünü yerleştirir ve piyasaya yarar. Bu yazılım da ücretsiz olduğu için insanlar tarafından sürekli olarak tercih edilir ve kullanılır. Cracker kişi de sahip olduğu virüs sayesinde yüzlerce bilgisayara sahip olmaktadır ki bu son derece tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle cracked programları kullanıyorken dikkatli olmalı hatta mümkünse sırf bu nedenle kullanmamalısınız.

23.09.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.