32,876
35,174

The Graph (GRT) Nedir ?


The Graph
, kullanıcılarının BlockChain verilerini randımanlı bir şekilde erişmesine imkan sağlayan, merkezi olmayan uygulamalar için bir indeksleme projesidir.

Geliştiricilerin, blok zinciri verilerinin nasıl elde edeceğini, dizine ekleneceğini ve sunulacağını tanımlayan alt grafikler de oluşturabilir.

Protokolde dört katılımcı türü vardır:

Tüketiciler: Alt grafikleri sorgulama ve Dizin Oluşturuculara, Küratörlere ve Yetkilendirici kısmına sorgu ücreti ödeyen son kullanıcılardır.

İndeksleyiciler: Sorgu ve indeksleme işleme hizmetleri sağlamak maksadıyla GRT’yi stake yapan operatörlerdir. Dizin oluşturanlar, hizmetleri için sorgu ücreti ve dizin oluşturucu ödülleri kazanır.

Küratörler: API’lerin hangi protokol tarafından indekslenmesi gerektiğini İndeksleyicilere bildiren alt grafik geliştiricileri, veri tüketicileri veya topluluk üyeleridir.

Temsilciler: Ağ’ın güvenliğini sağlamayı isteyen ancak kendileri bir Grafik bilgisayar ağlarını (Node) çalıştırmak istemeyen kişiler grubudur.

Stake etme: İndeksleyiciler, sorgulama ve indeksleme hizmetlerini sağlamak için GRT’ye pay verirler.

Depozito: Küratörler, herhangi bir alt grafik üzerinde işaret vermek ve sorgu ücretlerinin bir kısmını kazanmak amacıyla GRT’yi bir bağlanma bölümüne yatırır.

Yetkilendirme: Yetkilendirme işlemi yapanlar, GRT’yi mevcut Dizin Oluşturuculara devrederek katkıda bulunurlar ve karşılığında sorgu ücretlerinin ve indeksleme ödüllerinin belirli bir kısmını kazanır.

Ödeme: Tüketici grubları, Küratörlere , Dizin Oluşturuculara ve Yetkilendiricilere alt grafik sorguları için GRT öder.

Ödül: Yetkilendirenler ve Dizin Oluşturucular, GRT biçiminde oluşturdukları dizin sayesinde ödüllerden faydalanabilecek.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.