32,001
34,805

Televizyonun Zararları Nelerdir ?


Televizyon
 olmayan ev yoktur. Günlük izlenen diziler, sinemalar ve filmler. Sabah ve öğlen programları, çocuklara çizgi filmler. Baktığınızda çok masum, sıradan her gün yaptığınız rutin işler. Peki derinlemesine girildiği zaman bakalım yine aynı masum sıradan olarak kalıyor mu ?

Günlük yaşantınızda mutlaka izlenilen beklenilen dizileriniz var. Bu dizileri izlerken yada izlediğiniz programa saatlerce bakarken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Ne kadar masum ve hoşça vakit geçiriyoruz , dediğinizi duyar gibiyiz. Elbette sınırlamalar olursa hoşça vakit geçirmek elbette hakkınız. Uzun süre televizyon başında kalmak ise zararlara yol açıyor. Bu zararlar gözlerinizin tembelliği ve göz bozukluğu ile başlayalım. Yakından izlenen televizyon gözlerde ileride görmede azalmalara neden oluyor. Göz tembelliği yaşanıyor. Peki yalnızca gözler mi ? Tüm gününü televizyon başında geçiren biri için bedende hormonal bozukluklar bas gösteriyor. Kilo artışı yaşanarak Obeziteye yol açıyor.
 

Ayrıca televizyonda izlenilen filmler, diziler yada programlar, psikolojik sorunları beraberinde getiriyor. Yani size tepeden tırnağa sorun olarak geri dönüyor.
 

Televizyonun Zararları Nelerdir ?

Televizyonun zararlarını maddeler halinde sıralayalım.

  • Televizyon başında uzun süre kalmak psikolojik, hormonal ve hatta kansere dahi yok açıyor.
  • Televizyon başında fazla kalan çocuklarda erken ergenlik yaşanabiliyor. Erken ergenlikte sorunları ile beraber geliyor. Aşırı hırçın, aşırı içine kapanık ve hayal dünyasında yaşayan çocuklar yetişiyor. Unun yanında uzun süre televizyon başında kalan çocuklarda obezite görülüyor.
  • İnsan psikolojisini olumsuz etkiliyor. İzlenen her programı gerçek zanneden bireyler, hayal perdesinde yaşamaya başlıyor. Gerçek hayatlarında, televizyonda izlediklerini bulamayanlar bunalıma giriyor. Böylece depresyon gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor.
  • İzlenilen her program ile kendisini şekillendiriyor. Buda tutarsız, kişiliği oturmamış ve izlediği filmlerdeki kişilere benzeyen hareketler gösteriyor. Kime özeniyorsa onun hareketlerini yaparak belki de toplumda bir canavar oluşmuş oluyor. Çoğu katliamların ana nedeni de budur .İzlenilen şiddet ve cinayetin sıradanlaştırılması ile insanları rahatlıkla öldürmeler kendini gösteriyor.

Peki bu gibi durumlar için tedbir nasıl alınmalı ne yapılmalıdır. Ebeveynlere çok görev düşüyor. Yetiştirdikleri çocukları takip etmeli ve zararlı şeyler izlemesine engel olunmalıdır. Tedbiri en başından alınmadığı zaman son pişmanlık da fayda vermiyor.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.