28,976
31,835

Green Screen (Yeşil Ekran) Teknolojisi Nedir? Ne İçin Kullanılır?


Yeşil ekran olarak Türkçeye çevrilen bu teknoloji yeşil ve mavi arka fonla farklı bir görüntüyü birleştirmek için kullanılır. Bu teknoloji özellikle sinema, haber, reklam ve klip gibi kamera önünde meydana gelen sektörlerde kullanılır. Green screen ile görüntü değiştirilebilir. Böylelikle aksiyon içerikli tehlikeli sahnelerdeki yüksek maliyet bedelli sahneler kolayca montajlanıp, imkansız görülen bilim kurgu sahnelerinin montajlanması yapılır. Kısacası bu teknoloji sayesinde bilgisayar yardımıyla gerçekte var olmayan yer ve efektler kolayca var edilebilinir.

Teknolojinin Yeşil ya da Maviyle Kullanılmasının Sebebi Nedir?

Green screende, yeşil ve mavi rengin arka fon olarak tercih edilmesinin sebebi ten rengine uzak renkler olmasıdır. Ayrıca yeşil dijital ortamda daha çok veri içererek daha kolay ayrıştırılır. Ayrıca bu iki renk doğada en çok yer kaplayan renk olması stüdyo dışında yapılan çekimler içinde avantajdır. Gökyüzü mavi renk olmasındır ayrıştıran bir renk olarak yeşil tercih edilir. İnsanların konsantresi içinde bu iki renk önemlidir. Oyuncuların kostümlerindeki renklerde önemlidir. Mesela, mavi renk gömlek giyen bir oyuncu için arka fon mavi kullanılmaz. Green screen teknolojisi ilk kez Larry Butler ile izleyici karşına çıkmış ve Oscara layık görülmüştür.

Green Screen Teknolojisi Ne İçin Kullanılır?

Günümüzde Green screen teknolojisinin kullanılmadığı prodüksiyon neredeyse yoktur. Hemen hemen her film ve dizi sahnelerinde hem maliyetinden hem de zamandan kazanmak için bu teknoloji kullanılmaktadır. Bu teknoloji sahnede yeşil ya da mavi renk fon uygulanıp bilgisayar ortamında düz efektmiş gibi gösterilip, arka plan ve efektlerin montajlanmasından ibarettir. Ancak bu teknolojiyle, amatör işler çıkartmamak için çok dikkatli olunması gerekir. Detay ve dikkat isteyen bu teknolojide ışık açıları düz vurmazsa görüntü çok kötü ve rahatsız edici olabilmektedir.

Bizlerde bu teknolojiyi çeşitli programlarla kullanabiliriz. Tek gerekenimiz bir kameraya sahip olup, kaliteli çekim yapabilmek için yeterli ışıklandırma yapılabilmesidir. Yüklediğimiz program ile çeşitli sitelerde yayın yapabilir ya da görüntüleri bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Programı kullanabilmeniz için üstün teknik bilginizin de olmasına gerek yoktur. Mevcut Türkçe dil seçeneği ile programda yapacağınız küçük bir kurcalamayla çok başarılı işler çıkartabilirsiniz.
 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.