32,144
34,913

Ev İnternetini Hızlandırma Yolları; WIFI İnternet Hızınızı Arttırma


Her bilgisayar kullanıcısının en büyük dertlerinden biri de yavaş internet bağlantısıdır. İnternet bağlantınızın yavaş olmasının sebebi bilmem kaç Megabit hız sözü verip bu sözünü tutmayan internet firmalarının yanı sıra bilgisayarınız ve modeminizle alakalı ayarlar da olabilir.

Öncelikle evinize gelen internetin hızını arttırmak için internet sağlayıcı firmanızın müşteri hizmetleriyle bir görüşme yapıp internet bağlantınızda bir problem olmadığından emin olun.

Bu görüşme bir sonuç vermez de internet sağlayıcı firmanızı değiştirme şansınız olursa En Kaliteli İnternet Sağlayıcısı / Firması Hangisi? Eve İnternet Nereden Alınır? yazımızdan firmaları ve sunduğu imkanları inceleyebilirsiniz.

Öncelikle Speedcheck sitesinden bir hız testi yapın. Fiber bağlantınız için 20 Mbps üzeri normaldir. 10-20 Mbps de iş görür. ADSL bağlantınızın hızı da kampanyanıza göre değişir. Ama aradaki fark yarı yarıya gibi uçuk olmamalıdır.

Gelelim bilgisayarınızdan ya da modeminizden kaynaklanabilecek yavaşlık problemlerine ve bunların çözümlerine.
 

Kablosuz modeminizi bağlantı kuracağınız alanın merkezine yerleştirin.

En önemli kural budur. Sinyal, cihazınıza ne kadar güçlü gelirse gelen interneti o kadar hızlı kullanabilirsiniz. Bu yüzden bağlantınızı salondan daha çok kullanacaksanız modeminizi koridorun salona yakın tarafına kurabilirsiniz. Bunun için en uygun yeri siz belirlemelisiniz.

Modeminizi bir dolabın ya da kutunun içine kurmayın.

Dolap kapakları ya da kutular sinyalinizi zayıflatacaktır. Aradaki duvarların sayısı da aynı şekilde. Modeminizin kurulumunu yaparken bu bilgileri göz önünde bulundurun.

Modeminizi diğer elektronik cihazlardan uzak tutun.

Modeminizin yanında veya yakınında bulunan elektronik cihazlar sinyalin zayıflamasına sebep olabilir.

Modeminizin yazılımını güncelleyin.

Aynı şekilde bilgisayarınızdaki donanımların da yazılımlarını güncellemek internete bağlanmanızı kolaylaştırabilir.

Bağlantınıza yabancı kişiler bağlı olabilir, belirli aralıklarla şifrelerinizi güncelleyin.

Yan komşunuz modeminize bağlanmış olabilir. Modem arayüzünden cihaza bağlı aygıtları kontrol edin. Yabancı bir aygıt varsa şifrenizi değiştirin. Bunu belirli aralıklarla yapmanızı tavsiye ederim.

Kablolu bağlantı kurma imkanınız varsa mutlaka ethernet kablosuyla bağlanmayı deneyin.

Online oyun oynuyorsanız yavaş internet sizi çıldırtacak derecede pinge neden olabilir. Kabloyla bağlanmayı mutlaka deneyin. Bu çok etkili bir yöntemdir.

Virüs taraması yapın.

Bazı virüsler internet bağlantınıza büyük etki edebilir. Özellikle ADSL kullanıcıları hem modem arayüzünde, hem de bilgisayarlarında ve internete bağlandıkları tablet veya telefonlarında virüs taraması yapıp güvende olduklarından emin olmalıdır.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.