32,876
35,174

Bilgisayarın Çok Sesli Çalışmasına Çözüm


Bilgisayarın çok sesli çalışması özellikle hava sıcaklığının gittikçe arttığı yaz aylarında çok daha çekilmez bir hale gelir. İster masaüstü bilgisayar olsun isterse de dizüstü bilgisayar olsun, yüksek sesli çalışması kullanıcıyı mutlaka rahatsız edecektir. Bende sizlere bu yazımda bilgisayarınızın çok gürültülü çalışmasına çözüm olabilecek bazı noktaları sizinle paylaşacağım.

Bilgisayar Neden Gürültülü Çalışır?

Aslında ilk olarak sorunu çözmek istiyorsanız kaynağını bulmaya çalışmalısınızdır. Bunun için bilgisayarınızın çok sesli çalışmasına sebep olacak bazı nedenler vardır. Bu nedenler;

– Uzun süre kasa içerisinin temizlenmemesi.

– Fanların bozulması veya tıkanması.

– Termal macunun zamanla tükenmesi.

– Yetersiz gelen soğutucu.

– Oda sıcaklığının aşırı yüksek olması.

Gibi durumlarda bilgisayarın çok sesli çalışması söz konusu olabilir. Bunu düzeltmek için bazı şeyler yapabilirsiniz. Bu yapacağınız şeyler büyük ihtimalle sesin büyük ölçüde azalmasına ve daha keyifli bir bilgisayar kullanımına olanak tanır. Bilgisayarınız ile birazcık içli dışlı olmanız bu konuda size avantaj sağlayabilir. Ancak hiç bu tarz şeylerden anlamıyorsanız dahi korkmanıza gerek yok. Teknoloji gelişti, her konuda birçok anlatım bulabilirsiniz. Gelelim bilgisayarın sesini azaltmak için yapabileceklerimize, madde madde anlatmaya çalışacağım.

Kasanızı Aralıklarla Temizleyin

Bilgisayarın sesli çalışmasının genellikle büyük bir bölümünü tozlanmış ve artık içerisinde toz bulutu gezen kasa yapmaktadır. Bu tozlar zaman içerisinde bilgisayarınızın özellikle işlemci soğutucusunu doldurarak adeta hava geçmesini kapatmaya başlar ve artık işlemciniz daha fazla ısınır. Bunun için fanlar işlemciyi soğutmak adına daha fazla çalışmakta ve daha çok ses çıkartmaktadır. Genellikle 3 4 ay aralıklarla bilgisayar kasanızı açın ve temizleyin.

Kasanızı temizlemek için, saç kurutma makinesi ve elektrikli süpürgeden faydalanabilirsiniz. Kasa içerisinde yer alan fanları ve üzerinde biriken tozları temizlediğinizde daha iyi bir hava akımı oluşacağı için soğutma işlemi daha kolay olacaktır. Bu sayede bilgisayarın sesi daha az rahatsız edici olacaktır.

Bozuk Fan veya Yetersiz Fan Olabilir

Bilgisayarda sesi yapan şey fanlardır. Bu fanlar zamanla bozulabilir veya işlemcinizi soğutma kapasitesi yetersiz bir fan almış olabilirsiniz. Fanınızın bozulduğunu anlamak için genellikle bilgisayarın kasasını açtığınızda fanı elinizle döndürüp, durma şeklinden anlayabilirsiniz. Fan eğer ileri geri yaparak duruyorsa gayet güzel çalışıyordur ancak ani bir şekilde bir anda duruyorsa fanınız bozulmuştur.

Ayrıca çoğu işlemci ile gelen stok fanlar oldukça kalitesiz ve basit bir ürün olmaktadır. Bu ürünler işlemciyi soğutma konusunda yetersiz kalıp, soğutmaya çalışmak için yüksek devirde dönerler bu zamanda artık kafanızın şişmesine neden olacak sesler ortaya çıkmaktadır. Eğer stok fan kullanıyorsanız, en azından 35 40 liraya bulabileceğiniz daha kaliteli bir işlemci fanı almak çözüm olabilir.

Termal Macun Sürmek

İşlemci ile soğutucu ünitesi arasında yer alan bir macun bulunmaktadır. Bu macun aradaki hava bölümünü devre dışı bırakarak direk olarak soğutmanın işlemciye ulaşmasını sağlamaktadır. Zamanla bu macun azalmaktadır. Bilgisayarcılarda bulabileceğiniz bir termal macun ile bu işlemi yaparak bilgisayarın çok sesli çalışmasının bir nebze olsun önüne geçebilirsiniz. Özellikle ilk aldığınız zamanlarda sessiz çalışırken daha sonra böyle olduysa mutlaka bir göz atmalısınız.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.