27,457
29,055

Bilgisayar Anakart Modelini Öğrenme

İnsanlar bilgisayarım hangi anakart modelini kullanıyor? diye merak ederler. Çünkü bilgisayar için yeni bir donanım ürünü satın almak istediklerinde anakart modelini bilmeleri gerekir. Yanlış aldıkları donanım anakartla uyumlu olmadığı için çeşitli sorunlar yaşanabilir. Ayrıca sürücü güncellemeleri içinde anakart modelinin bilinmesi gerekir. İnsanlar modelin anakartın sökülerek öğrenilebileceğini düşünürler ancak bunun daha kolay yolları vardır. Anakart modelini öğrenmek için kullanılabilecek yöntemler şunlardır; bilgisayarı yeniden başlatmak, sistem bilgilerini kullanmak, directx aracını kullanmak, dos komutu kullanmak ve program kullanmaktır.

Bilgisayarı Yeniden Başlatarak Anakart Modelini Öğrenmek

Anakart modelinin ne olduğunu öğrenmek isteyenlerin kullanabileceği ilk yöntem bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Bilgisayarı yeniden başlatırken klavyeden Del tuşuna basılır ve böylece Bios ekranı açılır. Açılan ekranda yer alan İnformation bölümünden anakartın model bilgileri öğrenilebilir.

Sistem Bilgilerini Kullanarak Anakartın Modelini Öğrenmek

Anakart modelini öğrenmek için uygulanan yöntemlerden birisi de sistem bilgilerini kullanmaktır. Sistem bilgilerini kullanarak modelin öğrenilmesi şu aşamalarla gerçekleşir;

  • Bilgisayarın işletim sistemine göre başlat menüsüne ya da Windows menüsüne girilir.
  • Menüde yer alan arama bölümüne çalıştır yazılarak çalıştır sayfası açılır.
  • Çalıştır sayfasında bulunan aç kısmına msinfo32.exe yazılarak tamam butonuna basılır.
  • Böylece sistem bilgisi sayfası açılır.
  • Açılan sayfadaki sitem özeti bölümünde yer alan sistem üreticisi ve sistem modeli anakarta ait model bilgilerini içerir.

Bu adımları uygulayan kişiler bilgisayarların kullandığı anakartın modelini öğrenebilirler.
 

Dos Komutu Kullanarak Anakart Modelini Öğrenmek

Anakart modelini öğrenmek için kullanılabilecek yöntemlerden birisi de dos komutu kullanmaktır. Bu yöntemde de çalıştır sayfası açılır. Aç kısmına bu sefer cmd yazılarak tamam butonuna basılır. Bu işlemden sonra siyah dos ekranı açılır. Açılan dos ekranına wmic bios get name, serialnumber,version komutu yazılarak Enter tuşuna basılır. Böylece ekrana anakartla ilgili model ve versiyon bilgileri gelir.

Program Kullanarak Anakart Modelini Öğrenmek

Anakartın model bilgisini öğrenmek için kullanılacak yöntemlerden birisi de program kullanmaktır. Bunun için CPU-Z isimli bir program geliştirilmiştir.

Bu program bilgisayara indirilip kurulur. Kurulum sonrasında program çalıştırıldığında bir pencere açılır. Açılan pencerede yer alan Mainbord bölmesinde Motherboard yazan kısımda anakarta ait model bilgiler yer alır. Böylece kişiler bilgisayarlarında hangi anakart olduğunu öğrenerek güncelleme ve program yüklemesi yapabilirler. Ayrıca anakartlarına uygun donanımlar satın alabilirler.

08.09.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.