18,764
19,738

Android Telefonlarda Yanlışlıkla Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir


Android telefon kullanıyorsanız yanlışlıkla silinen dosyalarınızı nasıl geri getirebileceğinizi merak ediyorsanız sizler için Android telefonlarda silinen dosyaları geri getirme üzerine geniş bir makale hazırladık. Bu makalede sizde Android telefonunuzda silinen dosyalarınızı kurtarmak için neler yapabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Akılı telefon pazarında en çok kullanılan işletim sistemi Android doğal olarak en çok satın alınan telefonlarda Android telefonlar. Peki Android telefonlarda silinen dosyaları geri getirmek mümkün mü ? Bu sorunun cevabı bir çok faktöre bağlı. Öncelikle bunu baştan söyleyelim. Kullandığınız telefon markasından tutun da silinen dosyaların başka bir yerde yedeklenip yedeklenmediğine kadar değişiyor Biz Sepetist olarak android telefonlarda silinen dosyaları geri getirme yöntemlerini bir başlık altında bir araya getirdik. Bu yöntemlerden her hangi birini deneyerek telefonunuzda silinen dosyalarınızı resim video gibi dosyalarınızı geri getirme imkanı bulabilirsiniz.

Akılı telefonlar artık birer bilgisayar olduğunu her yazımızda dile getiriyoruz. Teknoloji dünyasında gelişen akılı telefonlar hayatımızın bir parçası haline geldikçe kullanım alanları artmaya başlıyor. Çoğumuz her türlü işimizi akılı telefonlar üzerinden yapıyoruz. Artık fotoğraf makinesi kullanmıyoruz akılı telefonlarımız bu işi görüyor, artık kaliteli bir video makinesi yerine akılı telefonun videosunu kullanıyoruz. İş hayatımızla ilgili her şeyi de akılı telefonlarla yapıyoruz. O halde akılı telefonumuzda yanlışlıkla silinen bir dosya, bir resim yahut bir video bizi oldukça zorda bırakabilir yada üzebilir.Demiştik en çok kullanılan işletim sistemi de android o halde android telefonlarda silinen dosyalar nasıl geri getirilir ? Gelin şimdi bizim için önemli olan özel günlerimizin bir hatırası olan silinen resim ve videoları kurtarma yöntemlerine birlikte bakalım.

Geri Dönüşüm Kutusu ile Android Silinen Dosyaları Kurtarma

Bir çok android telefonun yazılımında geri dönüşüm kutusu hazır olarak gelir. Bu geri dönüşüm kutuları silinen dosyaları tamamen telefondan kaldırmak yerine çöp kutusu denilen bölümde saklar. Böylece kullanıcı yanlışlıkla bir video resim dosyayı sildiğinde akılı telefon direk olarak bu dosyaları çöp kutusuna taşır.
 

Siz çöp kutusunu temizleme yapmıyorsanız. Android telefonunuzda yanlışlıkla sildiğiniz dosyalar çöp kutusuna yani geri dönüşüm kutusuna taşınır. Kullandığınız mobil cihazın markasına modeline göre geri dönüşüm kutuları klasörlerin en altında bulunur. Bu klasörü bularak yanlışlıkla sildiğiniz dosyalarınızı kurtarma imkanınız var. Android telefonlarda silinen dosyaları geri getirme yöntemlerinin başında ilk olarak geri dönüşü kutusu yani çöp kutusuna bakmayı unutmayın.

Android Google Drive Hizmetlerinden Silinen Dosyaları Kurtarma

Akılı telefonunuzu bulut yedekleme hizmetinde yedeklemeyi unutmayın. Android telefonların bulut yedekleme hizmeti “Google Drive” üzerinden gerçekleştirilir. Bu hizmet belli bir GB kadar ücretsiz olarak tüm Android telefon kullanıcılarına sunulmaktadır. Şayet telefonunuzda yedekleme hizmetini otomatik olarak açmışsanız silinen dosyaları kurtarma yönteminde ikinci adım Google Drive kontrol etmek olacaktır.
 

Google Drive hizmetinde silinen dosyalarınız 60 gün boyunca saklanır. Yanlışlıkla silinen dosyalarınızı akılı telefonunuzun çöp kutusunda bulamadınız. Yahut kullandığınız telefon modelinde böyle bir klasör olmadığını fark ettiğiniz zaman android telefonlarda silinen dosyaları kurtarmak için ikinci yöntem olarak Google Drive hizmetine giriş yapın ve buraya yedeklenen dosyaları tekrar telefonunuza aktarın. Ancak bazen Google Direv dosyaları çöp kutusuna taşıyabiliyor. Çöp kutusunu da kontrol etmeyi unutmayın.

Bilgisayar Veri Kurtarma Programlarıyla Android Silinen Dosyaları Kurtarma

Android telefonlarda silinen dosyaları kurtarmak için bilgisayar veri kurtarma programlarını kullanın. Bilgisayarınıza kuracağınız üçüncü taraf bir veri kurtarma programı android telefonunuzda ki silinen dosyalarınızı geri getirmek için bir yöntem olabilir. Ancak burada hemen belirtmek gerekir ki bu programlar 100 yüz başarılı olacak diyemiyoruz.
 

Her ne kadar bu programların 100 yüz başarılı olma şansı olmasa da sizde bu programlardan birini bilgisayarınıza indirip android telefonlarda silinen dosyaları kurtarmak için bir yöntem olarak kullanabilirsiniz. Bu programlardan biri olan Recuva programını burdan indirerek bilgisayarınıza yükleyin. Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Program sizi adım adım silinen dosyaları kurtarmak için yönlendirecektir.

Android Uygulamalarla Silinen Dosyaları Kurtarmak

Bilgisayar üzerinden programlarla android telefonunuzda ki silinen dosyaları kurtarma yöntemi işinize yaramadı ise bir diğer yöntem android uygulama mağazasında bulunan silinen dosyaları kurtarma uygulamalarını deneyebilirsiniz. Bu uygulamaları telefonunuza indirerek yanlışlıkla silinen dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

Android Uygulamalarla Silinen Dosyaları Kurtarmak

Bilgisayar üzerinden programlarla android telefonunuzda ki silinen dosyaları kurtarma yöntemi işinize yaramadı ise bir diğer yöntem android uygulama mağazasında bulunan silinen dosyaları kurtarma uygulamalarını deneyebilirsiniz. Bu uygulamaları telefonunuza indirerek yanlışlıkla silinen dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.
 

Bilgisayar veri kurtarma programları nasıl 100 yüz başarılı sonuç alamaya bilirseniz bu uygulamalarla da sonuç yüzde 100 başarılı olacak diye düşünmeyin. Çünkü silinen dosyaları geri getirmek oldukça güç ve zor bir işlem olduğunu unutmayın. Android mağazasından Dumpster Geri Dönüşüm Kutusu mobil uygulamasını telefonunuza  indirin. Uygulamayı telefonunuza kurduktan sonra yanlışlıkla sildiğiniz fotoğraf ve videolarınızı geri kurtarabilirsiniz.

Geri Yükleme Hizmetleri Yöntemi

Android telefonlarda hiç bir dosya tamamen silinemez. Android telefona format bile atsanız dahi dosya muhakkak bir iz bırakır. Sadece dosya hazar görmüş olabilir. Birazdan bahsedeceğimiz yöntem paralı bir yöntem bunu her kullanıcı tercih etmeyebilir.
Bu yöntem daha deneyimli kişiler tarafından hizmet alma yöntemidir. Android telefonunuzdan silinen dosyalar sizin için hayati derecede önemli ise bu yönteme başvurabilirsiniz. Bu yöntemde silinen dosyaları geri getirme hizmeti veren bir şirkete başvurabilirsiniz. Bu tür şirketler yıllardır silinen dosyaları geri getirme işlemi yaptığı için daha deneyimli olacak ve başarı oranları daha yüksek olacaktır. Çevrenizde ufak bir araştırma yaparak bu hizmeti veren bir şirket, bir bayi bulabilir belli bir ücret karşılığında android telefonda silinen dosyaları geri getirme işlemini yapabilirsiniz.

09.09.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.