27,45
29,048

Albert Einstein Kimdir?


Albert Einstein kimdir
, gizemli izafiyet teorisinin sahibi Albert Einstein aslında çocukluk yıllarında epey geç konuşan bir çocuktu. Meraklı ve zengin bir genç çocuk olarak, hayalleri vardı. Kesinlikle geleneksel eğitim sisteminden hiç haz almadı ve bu eğitim sistemi de ondan haz almadı. Üniversiteyi bitirdiğinde, iş bulamamış ve babası onun için bir hayal kırıklığı diyordu. Bir patent bürosunda zar zor torpille işe alındı ve o zaman, Albert Einstein, tüm mucitlerin eserlerini yakından izleme fırsatı buldu. Bu yıllarda, bol bol ışık zaman uzay ile ilgili düşünceler geliştirdi.

Bilim hakkında bilgi edinmeye başladığında, bu konuda geliştirilen tüm yeni teorilerle büyülendi. Bu teoriler ilk başta onun için hiçbir anlam ifade etmedi. Ama yavaş yavaş merakı büyüdü ve eksik matematik bilgisi ile (yüksek matematik) bir şeyler karalamaya başladı. Bir yandan da düşünüyordu.

Fizik Bilimi ile Astronomi Bilimini Birleştiren Dahi

Fizik ve astronomi kavramlarını birleştiren ve bunu matematik formülleri ile izah edebilen bir dahi idi Einstein. Uzayın bükülebilir olduğunu ispat eden tek ve ilk dahi idi. Işık güneşten çıkarken bükülüyordu ve bu bükülme aslında uzayın büküldüğünün göstergesi idi. Enerji, zaman, görelilik, fizik, matematik alanlarında sansasyon yaratacak teoriler ortaya attı. Dahinin doğum yılı 1905’tir. Annesi öldüğünde kendisi altı yaşındaydı. Matematik, bilim ve o zamanlar hala keşfedilmemiş olan görelilik ve Kuantum Mekaniği teorilerine takıntılıydı. Onun büyük tutkusu Tanrı’ya olan inancını, matematikle açıklama isteği ile büyüyordu.  Tabi bu tutku onu tüm zamanların en ünlü fizikçilerinden biri haline getirdi.

Einstein yeni görelilik teorisi ile dünyayı nasıl değiştirdi? Einstein, özel görelilik teorisi yayınlandığında bilimin yönünü sonsuza dek değiştirdi. Uzay ve zamanın basit kavramlar olmadığını, ancak çok sayıda küçük varlıkların eylemlerine bağlı olduğunu göstererek fizikte devrim yarattı. Bu gerçekten yeni bir teori idi.

Einstein’ın Atom Bombasının Gelişimine Katkısı Ne Kadar Önemliydi?

Kendisi istemese de, atom bombasının üretim yolları, formülleri onun teorileri sayesinde bulundu. Kendisi bizzat atom bombası yapmadı ama araştırmalarını kötü amaçlar için kullanacak birileri hep vardı. Einstein’ın Uzay ve zamanı birleştirmesi, evrenin nasıl çalıştığına dair daha sağlam ve eksiksiz bir bakış açısına doğru atılan ilk adımlardan biriydi. Ayrıca atomların yapısı hakkında hayati bir ipucu verdi.

Einstein’ın matematiğe olan ilgisinin erken başladığı yer doğduğu şehirdi.  Kendisi içe kapanık biriydi ve zamanının çoğunu Cebir kullanarak matematik problemlerini çözerek geçirdi.

Matematik ilgisi, elektrostatik yükleri içeren elektrokimyayı anlamadaki başarısı ile sonuçlandı.  Elektrostatik yükleri bağımsız yüklere nasıl dönüştüreceğini buldu. Einstein görelilik teorisini ortaya attı. Einstein, yüksek lisans tezinde evrensel yerçekimini ayrıntılı olarak tartışmıştı ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra teorisi dikkat çekmeye başladı. Einstein’ın kozmolojik konularda hiçbir deneyimi olmamasına rağmen, zamanının en seçkin fizikçilerinden biri haline geldi. Kısmen bu itibar nedeniyle Einstein, Nobel Fizik Ödülünü aldı. Bilim insanları, toplam hız kaybını önleyebilecek makineler geliştirebildiler. Buna ek olarak, birçok kişi genel görelilik teorisinin atom bombasının geliştirilmesinden sorumlu olduğuna inanıyor.

02.10.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.